Najbardziej zagrożonymi krajami na świecie są Bangladesz, Portoryko i Paragwaj, w Europie Gruzja. W Polsce aktywność hakerów wzrosła o ponad 40% w stosunku do zeszłomiesięcznego zestawienia – m.in. takie wnioski płyną z najnowszego raportu firmy Check Point (Check Point Threat Index), opartego o światową mapę zagrożeń – ThreatCloud Map.
Izrealscy specjaliści od bezpieczeństwa zaprezentowali najnowsze dane dotyczące aktywności hakerów w Internecie. A Ci nie próżnują… według analiz zidentyfikowano 2420 unikatowych rodzin malware, atakujących sieci firmowe. Jak twierdzą przedstawiciele Check Pointa jest to 61-procentowy wzrost w stosunku do sytuacji z początku 2016 roku. Ciągły wzrost malware, pokazuje jak szeroki jest wachlarz zagrożeń z którymi muszą mierzyć się współczesne organizacje.
- Stały, a zarazem znaczący wzrost liczby aktywnych rodzin złośliwego oprogramowania, atakującego sieci firmowe w pierwszej połowie 2016 roku, pokazuje eskalację zagrożeń z którymi mierzą się organizacje – twierdzi Nathan Schuchami, szef działu prewencji zagrożeń w firmie Check Point – Hakerzy dokładają starań by tworzyć nowe wyrafinowane rodziny malware, pozwalające na oszukiwanie firm i kradzież danych. Organizacje potrzebują coraz bardziej zaawansowanych środków prewencyjnych w swoich sieciach oraz na urządzeniach by powstrzymać zagrożenia, zanim staną się ich ofiarami.
Według najnowszych danych najbardziej zagrożonymi krajami na świecie są Bangladesz, Portoryko i Paragwaj w których prawie każdy atak hakerski był skuteczny. Dotychczasowe dane firmy Check Point przyzwyczaiły nas, że najbardziej zagrożonymi maszynami na świecie są te znajdujące się w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Niestety, okazuje się, że w czerwcu poziom zagrożeń w Europie był równie wysoki! Najbardziej narażonym krajem starego kontynentu była Gruzja (wskaźnik 86,1%), za plecami której uplasowały się Macedonia (79%) oraz Włochy (71,5%).
W bieżącym zestawieniu Polska zajęła dopiero 23. miejsce w Europie. Jednak niska pozycja nie wiąże się z większym bezpieczeństwem. Analitycy Check Pointa informują, że w ostatnim miesiącu skuteczność hakerów atakujących polskie komputery wzrosła o ponad 43%! Statystycznie aż 3 z 5 ataków na nasze urządzenia były skuteczne. Co ciekawe, większość z nich prowadzona była z Portugalii.
Najpowszechniejszym typem malware na świecie wciąż jest Conficker. Na kolejnych dwóch miejscach znajdują się Sality oraz najpopularniejsze złośliwe oprogramowanie wśród platform mobilnych - HummingBad, który zainfekował już ponad 85 mln urządzeń na całym świecie, generując przy tym przychody rzędu 300 tys. dolarów rocznie! W przypadku Polski lider pozostaje bez zmian, jednak drugą i trzecią pozycję zajmują odpowiednio wirusy Brontok i Wystot.
Link do strony artykułu: https://wwwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/hakerzy-pod-lupa-europa-coraz-bardziej-zagrozona